Co se mi už do igelitky nevešlo

Syrský otec, který neopustil svou zemi jako mnoho jiných, jemuž otrávili assádovi vojáci sarinem ženu a dvě malé děti!

Ze života Moraváka I

15. dubna 2012 v 18:19 | Patrik Vlk |  Prvotiny ze šuplíku


Ahojky, lidi.

Tak já sem nějakej Lojza, Moravák. Řek sem si, dám řeč a povim vám, co se mi tuhle událo.
Du si jen tak procházkou městem, stejně nemám co na práci - no jó, už pár let; v kapse posledních třicet kaček, a dumám, co si s tim bohatstvím počnu.
Barák si za to nekoupim. Založit si ňákou firmu? To by se muselo důkladně promyslet! Na telce v útulku sem viděl, že se dělňasům nemusí platit - a nakonec sem to sám párkrát zažil. Ale to zas by ta moje firma musela prosperovat, abych se pak před těma dělňasama moh' zašít někde na Sejchely nebo Floridu!
Anebo co si dat pivko. To by šlo! Ale - leda tak dvě, na víc to není. Enomže čověk dostane slinu a už pak leda aby utřel hubu!
Nebo koupit chleba? To je dvacet kaček - a co s těma drobnejma desetima? Dyž už za to dneska nic nekoupíš? I když - za pět kaček si můžu koupit igelitku a ten chleba v ní poponášet. To by šlo! A lidi by viděli, že nejsem jen tak holá prdel, že mám taky jakýsi majetek. A eště jednu igelitku do kapsy: nikdá nevíš, co kde najdeš!
Došel sem až k ňáký divný hospodě - a že internetová kavárna, hodina třicet kaček. Dyk ty mám! Můžu si sednout k počítači - to byl dycky můj sen, a na hodinu vypadat jak inteligent! Žádnej bezdomovec a ochlasta - na pivko už stejně nezbyde. Anebo se v tej fajnovej hospodě pije jen žbrblavá voda? Alespoň mi nezreziví potrubí - teda vnitřnosti, šak mi rozumíte.
Na internetu je prý móc dobrejch věcí! Furt se o tom všude mluví. Třeba se tam dá najít práce - teda alespoň na monitoru, ve skutečnosti to funguje jináč. Anebo koupit fůra šikovnejch věcí - sice nemám za co, aspoň se kouknu.
Tak sem strčil nos do dveří, co bude. Stolky, na nich krááásný počítače! Lidí nic moc, ale samý mladý - ta už demogratická generace. Se svým vráščitým ksichtem sem se tam cítil jak jakejsi patriarcha.
Rozšafně sem si sed až do zadu, do koutku, a zálibně pohleděl na mnoha čudlíkama osázenou klávesnici. Páni - to je bohatá nabídka, povídám si. To se za těch třicet kaček opravdu vyplatí! On i ten monitor tak krásně modře svítil. Na něm plno takovejch malejch obrázků. No fakt krása!
Ale práci sem tam žádnou neviděl - že jako bych si hned vydělal nějaký prášule a moh bych sem chodit častějc. Ani žádný zboží. Zrovna přišla taková mlaďounká, hezoučká slečinka, že jako servírka, a co si prej budu přát. No - tak sem si přál, aby mi ukázala, jak s tim strojkem mám zacházet. Cosik naklepala na klávesnici - páni, to byly fofry! Jaksi zatřepala s takovou malou mašinkou na tenkým káblíku, na obrazovce monitoru to taky různě blikalo a prý, že už musím myší. Teda fuj! Že zrovna s myší. Víte, proti myšem sem kdysi fakt nic neměl, ale dyž si klidně spíte venku pod igelitem, a ony vám začnou okusovat prsty u nohou, taky proti nim budete mít ňáký výhrady, že jo!
No - poslech sem slečnu, a do takovýho úzkýho okýnka sem s nasazením života a po dlouhým hledání vyťukal že práce: to jako že si hledám práci. Blik, blik - naskočilo vokno a ono to bylo najednou Ministerstvo práce a sociálních věcí. Taky hezký, ale co s nim? Tak sem tam eště chvíli mačkal různý čudlíky, kvedlal s tím myšem a tak - lidi, tolik srandy sem si neužil ani kdysi na jakési bolševické estrádě! Ta mi taky vyšla za třicet. A taky na hodinu! Teda fakt je, že tehdá sem na těch třicet kaček musel makat skoro půl šichty.
Eště sem tak chvilku něco mačkal a najednouc sem se dostal do parlamentu. Nebojte lidičkové! Ne jako poslanec - negramotů a flákačů už je tam i tak dost. Jen tak na monitoru počítače, tudyhle nic nezkazím.
Zajímalo mě teda, co nového v parlamentu, copak že to ti naši pantáti, co sme si je zvolili, v té obrovské parádní místnosti za naše prášule dělají?
Za tento rok tady vidim ňáký částky - sem vobyčejnej čověk, zákonům moc nerozumim, tak špekuluju, že z čeho to sou součástky. A protože sem v zákonodárný sekci, tak to budou nějaký kousíčky zákonů asi? Takový cucky. Tudyhle cucek, támhle cucek - a aby se v tý obrovský hromadě cucků prase vyznalo!
Čtu si dál a probírám to od začátku roku - sou to už čtyři měsíce odvedený práce. Za mnou - teda když už mě někdo laskavě zaměstná za pár babek na hodinu, je za ty čtyři měsíce něco vidět, třebas už nahrubo postavenej barák. Dyž teda makám jako přidavač na stavbě - a že to dá práce (jenom už tu práci najít)! Tak copak že je to vidět za čtyřměsíční námahou pánů poslanců? Dyž už berou čtrnáct vejplat. To fakt bije do vočí - i dyž sem měl celoroční práci, tak čtrnáct měsíců sem makat nikdá nedokázal. To sou frajeři přeci! A to sem kdysi jako mladej horník tahal na rameni i stodvacetikilový hajcmany! Ale odpracovat čtrnáct měsíců v roce, to fakt ne, to musí bejt ňáký kouzlo či co?
Tak teda koukám: částka 1 - tady se cosik sděluje o domluvě mezi naší republikou a Německou o zřízení a rozšíření turistickejch stezek - hezkýýý! Důležitej zákon - turistika, to je něco. Dycky sem si říkal, že až pudu do důchodu, že budu cestovat. To bylo eště za komančů, tak že alespoň po republice, dyž to jinde kvůlivá těm ostnatejm drátům na hranicích nešlo. No vypadá to, že už leda tak po žebrotě! Ty nahoře snad už rozkradli i ty naše budoucí důchody. Leda že by nás eště zachránili ty kapitalisti ze západu Evropy. Ty strašidelný imperialisti, jak nás dycky lakovali na červeno ty dobráčci bolševici, co teď těm boháčům po tolika socialistickejch pětiletkách kupodivu zobou z ruky. Jó - za ty prachy z Evropský bych taky zobal!
Částka 2 - tak tohlencto sdělení mě chytilo za srdíčko! Sjednání smlouvy mezi Českou republikou a Republikou Makedonie o sociálním zabezpečení - to je moje parketa! Jak ten náš stát myslí na ubohé Makedonce! Velmi dojemné! Až budu někde v houští umírat hlady, budu se utěšovat alespoň tím, že Makedoncům a Afričanům a tak se to třeba nestane. Že je ty naši politici pozvou do naší země a zachráněj! A eště - letecká doprava do Libanonu. To fakt nemusim - nikdy sem neletěl a nikdy asi už nepoletim. Leda tak z hospody nebo z nějaký fabriky jako žadatel o práci - dneska sou tady na práci lepší kabrňáci: třeba ty ubohý Ukrajinci, co se jim taky musí pomáhat, aby si pak za naši tvrdou měnu, co my máme tak akorát na jídlo, oni mohli doma kupovat auta a baráky. A nakonec co eště lítat, když hlady sotva pletu nohama! Ale v tom letadle by mohlo bejt sucho a asi i teplíčko!
Částka 3 - zase turistika do Německa. To bude asi hodně důležitý, to cestování. No dyž na to někerý maj?
Částka 4 - železniční doprava do Polska, taky dobrý. Estlipak se tam dá cestovat na černo? Ále co, víc jak vyhodit z vlaku mne nemůžou - a když mě na pár dní za to i zavřou, taky dobrý: alespoň mi v kriminále dají najíst!
Částka 5 - regulace velrybářství - to mi nic neříká; ale zbytečky z těch zachráněnejch velryb by mi teď na lačno bodly, ale nesmí moc smrdět! Aby mě nebolel žaludek - nechtěl bych natáhnout bačkory bez pomoci jak kolega kdesi u plotu olomoucký nemocnice.
Částka 6 - sjednání memoranda (safra - co to je? To vypadá fakt drsně!) o spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí mezi Českem a Srbskem. To budou ty různý breberky a zvířátka a tak - něco jako já asi: to je dobrý, měli by nás chránit, to je pravda, alespoň před těma, co nás pálí jak suchou trávu na jaře či listí na podzim, anebo zapalujou skládky nebezpečnýho odpadu, co sem natahali bůhví odkud za velký prachy. Eslipak se v Srbsku taky pálej bezdomovci?
Částka 7 - ňáký překlady vojenskejch dokumentů, tak to nevim - číst moc neumim, ale na podpalku sou jákýkoliv dokumenty fakt dobrý! Třeba i v angličtině. Nebo ruštině, i v čínštině. Či kolik je to už různejch jazyků na tom světě kulatým. Dyk já neumim pořádně ani česky - a to sem Moravák!
Á do prdele! Teď to vidim. Tak sem se sek'! To je o zahraniční politice. Vo té naší je to kousek vedle. Hele, vono to je skoro jak se ženskou - ále jak se mi to mohlo střízlivýmu stát? Asi stárnu.
Třebas to je tím, že mě soudruzi bolševici za padesát let své osvícené vlády nepoučili, že sou na světě taky ňáký počítače a tak. Ledaže by drahej kurz - jenomže nemám prachy a okrást kvůlivá tomu ňákou bábinku? To tak uměj eště soudruzi politici formou nějakejch záludně namakanejch zákonů. Mě by hanba fackovala! A obrat frajera asi ne - na to sem už starej, vyhládlej a tudíž slabej, docela nepoužitelnej. A dyž sem si řek' vo kurz počítačů na Úřadu práce, ta ouřednice enom zvedla to svý načerněný vobočí a tak nějak divně se na mně koukla. Až sem se lek, esli mi zase nenaskakujou ňáký beďáry po tej poslední hostině z popelnice - ale dyk to bylo dobrý, moc to eště nesmrdělo a hlavně - ta popelnice patří takovejm zazobanejm kdysi soudruhům, no a ti přeci vyhazujou eště celkem čerstvý jídlo, to je ověřený praxí! Betonový jako Kapitál anebo jako ten protiatomovej kryt, co maj dole pod barákem. No jó, soudruzi! I v případě totální atomový války se chtěj asi dožít o hodinu dýl než my vod popelnic a z lesů a kapradin! To asi aby mohli dokázat tu svou neomylnou pravdu a že sme blbci, dyž sme v listopadu devětaosmdesátýho zvonili klíčema, aby si oni mohli ze švýcarskejch bank vybrat ty porůznu nakradený a pak ulitý prachy! Ty pak použili k rozkradení i toho, co eště po sametový zbylo. Ále co - dík soudruzi po šedesáti letech vaší nadvlády alespoň za zatím dobře zásobovaný popelnice!
Tak se ňák mívejte a s pozdravem Váš podvyživenej Alois Moravák!

Patrik VLK, 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 our-blog-for-everyone our-blog-for-everyone | E-mail | Web | 15. dubna 2012 v 18:32 | Reagovat

"Toš zdar kolego!" :-D hojky já jsem taky z Moravi 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama"Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc."
Karel Čapek"Nemysli.
Když myslíš, tak nemluv.
Když mluvíš, tak nepiš.
Když píšeš, tak nepodepisuj.
Když jsi podepsal - pak se nediv."
Jan Werich

"Ti, kteří jsou ochotni obětovat svobodu za dočasnou bezpečnost, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost."
Benjamin Franklin

"Jediný způsob, jak změnit režim, je odmítnout se na něm podílet a zároveň poukazovat na jeho ustavičné nedokonalosti a zvrácenost."
Peter Joseph

"Dokud nebudou lidé uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří,
nemohou se stát uvědomělými."
George Orwell

"Skutečná revoluce je revoluce vědomí."
Peter JosephVŠE SOUVISÍ SE VŠÍM: JAKO NAHOŘE, TAK I DOLE.


A tak se pokouším nalézat ty SOUVISLOSTI."Demokracie je přece o lidech. A lidi by měli mít názor!"
Tomáš KlusDěkuji za návštěvu