Co se mi už do igelitky nevešlo

Syrský otec, který neopustil svou zemi jako mnoho jiných, jemuž otrávili assádovi vojáci sarinem ženu a dvě malé děti!

Ze života Moraváka II

15. dubna 2012 v 23:57 | Patrik Vlk |  Prvotiny ze šuplíku


Ahojky, lidi!

Tak sem tu zas - Váš Lojza Moravák.
Teďkon v noci nastaly docela kosy, tak sem se načas zašil do útulku, než to trochu pomine a zasejc bude teplo.
Akorát že nesmíme chlastat. Ale to mi nevadí, protože stejně nemám za co! A můžu se trochu zdělávat - jakože kulturně, protože se do desíti hodin večer můžeme koukat na telku. Taky si s kolegama trochu zasportujem - máme tu Čověče nezlob se, a pro intelygenti taky dámu a šachy. Páč se počítám mezi ty intelygenti, tak nejradši hraju šachy. Ale dyž mi kolega přeskočil a sebral krále, tak sem se naštval a nehraju. Trucuju. To se přeci nedělá - já mu ho moh' taky sebrat, a několikrát, a neudělal sem to. To neni fér!
Tak koukám na tu telku. Hlavně sleduju Na vlastní voči. V tomhle pořadu sou dobrý fóry!
Jako tuhle.
Ňáká zahraniční firma prodává punčochy, kerý se převléknou přes láhev s vodou, prý tak vznikne trojmocná molekula vody, kerá údajně vyčistí organismus čověka a to se asi po dvouch týdnech projeví zelenou nebo fialovou močí. Panečku! Kdysi sem zálibně čuměl na různobarevný ohňostroje nebo na barevnou hudbu na diskárně - to dyž sem byl eště mladej, anebo pozdějc na barevnou telku. A teďkon bych moh' už i barevně čůrat! Tohlencto je ta pravá nefalšovaná vědeckotechnická revoluce - ne ta, jak o ní furt kecali bolševici! A kde nic tu nic, jenom smrad a otrávená voda, kvůlivá kerý se teďkon musíme čistit těma vymakanejma punčochama!
To barevný čůrání je fakt dobrý, ale dyž pak řekli, že je ta punčocha utkaná ze speciálního tkaniva spletenýho z titanovejch a hliníkovejch vláken, kerý prý vyzařují nějakou energii, kerá vodu molekulárně pozmění, tak sem zbystřil - až se lidem začnou ty punčochy kazit a oni je budou vyhazovat do popelnic: to by mohl bejt dobrej džob. Úplná bonanza! Už se úplně vidim jak bohatej zlatokop, co odevzdává titánový vlákna do sběrnejch surovin za tvrdou měnu - teda korunu. Sice euro by bylo lepčí, ale toho se s těmahlenc těma postbolševistickejma politykama dočkáme až za sto let. Esli vůbec - esli nás zas dřív neosvoboděj Rusové. Už teďkon jim prý vadí, že si tu Amerikáni chtěj zřídit tu radarovou stanici. To je jak dva psi, co na sebe porád štěkaj a natruc si čůraj na jeden patník, co už docela smrdí.
sem si ve snu kupoval zlatýho Rols Royce, když mi náhle utlo! Redaktoři Na vlastní voči nechali podrobit to vlákno odbornýmu rozboru, kerý zjistil, že to vlákno je vobyčejný a umělohmotný, a že ta látka na lahvi žádnou měřitelnou energii nevyzařuje. Že teda de vo podvod! Ale zástupce tý zahraniční firmy porád úporně tvrdil, že je pravda to, co uvádí jejich klamavá reklama.
Že nás takhle lakujou polityci, na to sme si už zvykli - ale že i výrobci?
Ony ty polityci nám toho taky naslibujou: jedni modrý z nebe, druhý červenou z nosu (dyž ho teda zvednem k tomu nebi), další zelenou na hrobečku…
Sliby, sliby, sliby… A podvodná tvrzení - při předvolební kampani i pak ve vládě po ní při zdůvodňování přímo nesmyslnejch kroků, postupů a dokonce i zákonů. A lidičkové se na ty sliby chytaj jak na ty titánový punčochy! A co dělaj? Nic nedělaj! Jen si pak stěžujou, že takhle to prý nechtěli. A dál kupujou zázračný punčochy, a dál volej modrý, červený, zelený… Anebo eště hůř, nevolej nikoho, že jako sou zhnusený a že ty polityky vytrestaj! Ale trestaj sami sebe!!! Ty nechtěný polityci to pak maj jistý - a ty nový, možná poctivější polityci se tam holt nedostanou. A je fuk, esli do vlády, parlamentu, senátu, na kraj či do obecních úřadů. Místo toho, že by se ty zhnusený ohlídli po jinejch barvách, jinejch výrobcích - a výběr je dnes fakt bohatej. Holt to ale chce používat hlavu! Přečíst si návod, zkouknout alespoň předvolební šoty, dyž už není čas na předvolební mítynky. A vybrat si stranu, kerá komu kerýmu ale fakt vyhovuje (a dyž nevim, tak určitě Balvínova poetická strana, anebo třebas Strana piva, nebo esli eště existuje ta sexy strana? A třebas i ty zelený - furt lepčí, než ty, co už sou tady dlouho a už hodně profláklý!).
A že malá strana nemá šanci na vítězství a proto je třeba volit ty velký? To Vám napovídal kdo? Ty z těch velkejch stran? Jak to potom, že sou tam ty zelený, kerý prý taky neměli šanci? No - dyž ty malý nebude nikdo volit, tak tam holt prostě nebudou! Myslim, že to nedá moc práce ani času dojít si k urnám a z rozmyslem volit - dyž k volbám pravidelně chodím i já, bezdomovec bez domova - Alois Moravák z Moravy!
My Moraváci máme takový hezký pořekadlo: Nová metla dobře mete. Myslim, že už je načase do tý vlády poslat co nejvíc novejch metel, aby se už konečně všecko to svinstvo vymetlo! Abysme mohli už konečně žít jak ty na Západě. Ale ani tam pečení holubi nelítaj přímo do huby! Holt: Bez práce nejsou koláče. Kdybych si jen tak někde ležel na sluníčku a poctivě nevybíral popelnice, taky bych chcíp hlady! Šel bych i makat, ale nemaj prý pro mě práci…
Že za bolševika práce byla? A že pro každýho? No jo - to jo. Ale dopak si jí vážil? Dopak poctivě makal, dyž věděl, že o ni nepříde? A kampak to bolševik s tímhlenctím dotáh? A my všichni, co se jen tak poflakovali, s nim? Napřed deset, pak dvacet, a teďkon už padesát let za vopicema! Nebo už sto? A dyž čověk za ty vydělaný peníze nekoupil ani nedostatkovej toaletní papír? Mandarinky byly vzácný, maso samá šlacha a po desátý hodině dopoledne taky nedostatkový! A jiný, a jiný…
Budu si muset tu telku zakázat - mám z toho enom mindráky. Už aby bylo zasejc teplo a já moh do svýho domova, do parku, pod igelit, k popelnicím…
- - -
Sluníčko příjemně hřeje, po šmolkově modrý obloze plujou načechraný bělostný ovečky, ptáčci krásně zpívaj, včelky do toho bzuní, jak přeletujou z voňavýho květu na květ…
- - -
A zasejc se mi v hlavě přetrh romantickej film! To ty včelky - zatím bzučej, ale čím dál tím míň! Prý jich čím dál tím víc ubývá. Přišli s tím sice Amerikáni, ale prej už i v Evropě. A prý by to mohly mít na svědomí mobily a jiný mašiny, co vysílaj ty elektrovlny. Prý to ty pilný včelky úplně zblbne, ony netrefěj do úlu a chcípnou! Že nebude med, to by tak nevadilo, bachratejch je dost, ale dyž nebudou opilovávat rostlinky, to bude průser! Další přírodní katastrofa!
Jako by jich už tak nebylo dost! Taky to globální oteplování. Enom mi furt vrtá hlavou, že se vo něm teďkon tak často mluví? Dyž už nám jako děckám ve škole soudružky učitelky říkaly, že to příde, že ledovce tají a že první bude zaplavený Holandsko. Měli sme z toho tenkrát docela legraci, že budeme mít moře. Tak jak Bulhaři a Jugoslávci, co sme jim ho záviděli. No po čtyřiceti letech mě už smích nějak přešel - ony ty lidičkové budou před tou vodou někam utíkat. Někam, kde bude sucho… A kde už teď je těsno!
A taky už tehdá se šuškalo, že ten komunismus je blbost, utopie. Že bolševici padnou. A taky že jo - i když tady to je logický. Ale to globální oteplování je strašidelný! Komanči sou konečně v prdeli, ale ty ledovce fakt tajou. A tajou… A nedá se s tim nic dělat! Tady zvonění klíčema nepomůže.
Pryč s televizí! Pryč s novinama! A novinářema! Už mě z nich a všech těch problémů, co bych o nich jináč nic nevěděl, bolí hlava! Teďkon sem si asi udělal dobře u polityků. Ty taky nemůžou novináře ani čut! Říkali v Událostech, že si slovenský polityci na novináře stěžujou, že sou proti nim v opozici. A že by se s tim mělo něco udělat. No, to v Rusku už dělaj - už tam pár novinářů zastřelili. Teďkon čekám, kdy budou na Slovensku novináře střílet, a u nás si na ně začnou stěžovat! Taková podivná módní vlna zase z Ruska přichází.
Nebylo nám dobře, dyž osvícená strana a vláda vydávala centrální přísně cenzurovaný noviny Rudý právo, kerý radostně a s budovatelským optimismem psaly jen o neustálých a stále narůstajících úspěších socialistický ekonomiky a polityci byli takový neomylný polobozi, celým národem milovaný, kerý ochraňoval a hlídal samotný bůch generální tajemník z moskevskýho Kremlu? Kerý poroučeli větru, dešti - že furt slunko svítilo a nikdá nepršelo (to by mě zajímalo, proč si teda dnes každej ztěžuje na sucho?).
Tak už se novináři nad sebou zamyslete! Přestaňte psát o tom, že někdo bere úplatky - dyk je to enom efektivnější přerozdělování financí. Od nekřesťanskejch daní a zbytečnýho papírování oproštěná ekonomika! Že polityci porušujou zákony - dyk si je napsali, tak co by si je neporušovali! Že bují byrokracie? Dyk ty ubohý ouřadové, co by je těžká dělnická práce zlomila, chtějí taky žít - a bez těch teploučkejch ouřadů by se mnou vybírali popelnice těma svejma jemňoučkýma, navoněnýma pacičkama! Dyk já bych těm nezaměstnanejm eště snížil sociální a těm ubohejm ouřadům přidal - a nejenom nějaký procento každým rokem pro vyrovnání inflace! Chudáčkům malejm neduživejm. Oni ty polityci potřebujou taky nějakou oporu, dyž už si zrušili Lidový milice a vojsko. A na ouřady je v tomto ohledu spoleh! Ty vobyčejný hladový lidi jenom furt na něco reptaj.
A důchodci ať dou makat - sou už od mládí zvyklý, tak žádný ulejvání! Na důchody nezbylo - musí se šetřit! Každá koruna dobrá pro důležitější lidi! Polityky a ouřady.
Nakonec sem se od tý televize stejně nemoh vodtrhnout. Až mě od ní vyhnala generálka z Armády spásy, že je čas jít spat - deset hodin z večera. Aspoň se mi vyčistí hlava a přijdu na veselejší myšlenky. Zítra mě čeká fůra práce - musím prolustrovat všechny popelnice v jedný fajnový ulici. Kolega, co sme si s nim tu ulici zabrali za svuj rajón, se vydal na cesty. Vodjel načerno vlakem do jinýho města - na exkurzi. Jak to chodí jinde a tak. Třeba najde eště výnosnějšího fleka. Ale já nevim - na tý naší ulici se dá eště vyžít, tak proč být chamtivej.
Všechny zdraví Alois Moravák.

Patrik VLK, 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama"Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc."
Karel Čapek"Nemysli.
Když myslíš, tak nemluv.
Když mluvíš, tak nepiš.
Když píšeš, tak nepodepisuj.
Když jsi podepsal - pak se nediv."
Jan Werich

"Ti, kteří jsou ochotni obětovat svobodu za dočasnou bezpečnost, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost."
Benjamin Franklin

"Jediný způsob, jak změnit režim, je odmítnout se na něm podílet a zároveň poukazovat na jeho ustavičné nedokonalosti a zvrácenost."
Peter Joseph

"Dokud nebudou lidé uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří,
nemohou se stát uvědomělými."
George Orwell

"Skutečná revoluce je revoluce vědomí."
Peter JosephVŠE SOUVISÍ SE VŠÍM: JAKO NAHOŘE, TAK I DOLE.


A tak se pokouším nalézat ty SOUVISLOSTI."Demokracie je přece o lidech. A lidi by měli mít názor!"
Tomáš KlusDěkuji za návštěvu