Co se mi už do igelitky nevešlo

Syrský otec, který neopustil svou zemi jako mnoho jiných, jemuž otrávili assádovi vojáci sarinem ženu a dvě malé děti!

Ze života Moraváka III

17. dubna 2012 v 21:40 | Patrik Vlk |  Prvotiny ze šuplíku


Vespolek zdraví Lojza Moravák.

Mám sice zrovinka fůru práce - musim prolustrovat všecky popelnice ve svým rajónu a sem na to sám, kolega vodjel na služební cestu do vedlejšího města a eště se nevrátil. Ale na chvilku spočnu a dám řeč.
Nemyslete - v popelnicích se dá najít spousta zajímavejch věcí, nejenom jídlo! Teda na jídlo chodim nejradši k baráku jedněch nóbl bývalejch bolševiků, co sou teďkon ty tvrdý kapitalisti - enom mě porád vrtá hlavou, kde jako vzali tolik prachů na tu jejich fabriku, co tam v ní nynčko za pár šupů vykořisťujou ty svý dělníky? Dyž jako bylo všecko státní a nikomu nic nepatřilo a nikdo nesměl bejt bohatej a to se přísně hlídalo? Teda estébé to hlídalo! Až podezřele podobný gestapu za fašounů.
Tyhlencty mý bolšáni sou docela rozežraný a vyhazujou hromady i jen trochu zatvrdlýho pečiva a enom jim maloučko zezelená šunka, už šups s ní do popelnice. A dyž k tomu přibyde i zavadlá zeleninka a místama nahnilý exotický ovoce, je to hotová hostina (no, no, lidičkové, neohrnujte opovržlivě ty svý jemný nosánky - dyk nevíte ani, co všecko se semele do těch lacinejch kabanosů, co si věčina tohoto národa kupuje docela běžně aspoň k táboráku - a co to zelený maso v supermarketech?). Hele - skoro už ten komunismus, co tady ty bolševici slibovali po padesát let! Teďkon mě napadlo, že všichni kritizujou ty Paroubkovy socany, že za osm let nic neudělali - dyž bolševici tuhlenctu republiku nedokázali rozkrást ani za padesát let: a je prý eště furt co krást - ale jenom esli to už nejsou ty eura z Evropský unie určený na rozvoj týhlenctý vyplundrovaný zemičky! Tak co byste lidičkové chtěli po socanech za jaký výkony po osmi letech? I kdyby se nakrásně dali do spolku s těma novodobejma bolšánama. Jako že jo!
No nic to - mě jenom tak někdy příde, že si ty vznosný slovíčka jako socialyzmus anebo komunyzmus přivlastňujou vobyčejný a docela sprostý zloději a loupežný vrazi, kerými socialystický fašisti z Nacional Socialystiše Dojče Arbajts Partaje i socialystický bolševici z Komunistycký strany docela jistě byli! I dyž - socialystama sou taky včely a mravenci! Taky to tam přeci ovládá vypasená královna, sic feromónama (lidičkové různý na to maj kanóny, nebo alespoň vodní děla), co enom šoustá a žere, a pak sou tam i vojáci, co to všecko hlídaj anebo buzerujou ty dělňase, kerých je věčina, a bez kerejch by to všecko vychcípalo, ale po nich, dyž sami chcípnou - a že teda chcípaj hromadně docela mladý a udřený - ani pes neštěkne!
V těch popelnicích najdete i sběrný suroviny - dá to sice něco práce, třebas rozmačkat prázdný konzervy tak, aby se jich do pytle anebo ukradenýho vozíku ze supermarketu vlezlo co nejvíc. A taky papír - dyž sbíráte trpělivě a dlouho, dá se i přivydělat k tomu vyhozenýmu jídlu cosik na živobytí, třebas na pivo a tak (dyk vyhozený voblečení taky najdete v popelnici - a co je navíc, to se vodevzdá do sběrňáku za prášule jako hadry). Pak taky, co vám ve sběrnejch nevemou, tím se dá zatopit - no teda jako na vohýnku. Ale i v kamnech, dyž se ňáký v tý popelnici najdou. Jasně, teda spíš takový ty malý kamínka. Opravěj se trošku a čověk se alespoň chvilku cítí jak doma. A taky dyž se to jídlo z popelnic trošku vopálí, neni ani moc jedovatý jako to zkažený. Jo - sice to taky trošku čoudí, ale takový fukot jako schválně zapálený smetiště, co se sem za velký prachy navezlo z ciziny, to fakt není! Vlastně těm legálním smeťákům trochu odlehčujeme, že se jako tak rychle nezaplněj a nemusej se zakládat další - ale stejně sem zvědavej na to, až jednou bude tahlencta zeměkoule jako jeden jedinej velkej smeťák.
To honem podotýkám, že jako sme týmhle i trochu užitečný, aby nás, bezbranný bezdomovce, pak nějaký vozbrojený skýni nezmlátili, jako že sme zodpovědný za to globální voteplování! Dyž už nás ty vykrmený a zfetovaný hololebci mlátěj za to, že sme bez domova - zmoklý, zmrzlý a hladový; a že nám nikdo nedá ani práci, jak sme zanedbaný. Dyž ji nemaj ani ty, co bydlej a maj se kde vosprchovat a voholit! Že ty zbabělý skýni nejdou mlátit třebas ty příživnický ouřady? No, z těch maj asi strach, protože je jich příliš mnoho a sou zákonem chráněný!
Dnes sem taky našel vyhozenej tranďák - starou Signálku s hodinama, kerý fungujou. Paráda! Aspoň budu vědět, jak de čas. Kastle je sice rozbitá, ale dyž sem se kouknul dovnitř, zazdálo se mi, že je jenom ulomenej jeden kondík. Zkusím ho ňák spojit drátkem a až si seženu i devítivoltovou baterku, uvidim, esli bude třeba hrát. To jako, že už bych byl docela technizovanej - spojenej s vokolním světem a tak. Už sem hodně dlouho neslyšel svuj oblíbenej bigbýt.
Mám dnes holt šťastnej den, páč sem o popelnici dál mezi televizníma programama našel vyhozenou i ňákou dějepisnou knížku vo Velký Moravě a tak. Tu si já, Lojza Moravák, bezdomovec bez domova, Moravák z Moravy, podrobně proštudýruju. Ať sem aspoň v něčom učenej, dyž mě bolševici kvůlivá mýmu buržoasnímu původu kdesi z pátýho kolena nepustili na školu. Možná sem moh dneska bejt profesorem histórije a o tý kdysi Velkomoravský říši přednášet někde za katedrou nádějný mládeži, a ne u vohně ostatnim vyřízenejm bezdomovcům.
Jak sem si tu knížku jen tak letmo prolistoval, hnedka mi padla do voka informace, že v mladší a pozdní době bronzový žil na území Moravy lid popelnicových polí. Pročpak ten minulý čas? Dyk to furt trvá! Enom teďkonc tomu svýmu živnostenskýmu rajónu budu vodborně řikat "popelnicový pole". A nám bezdomovcům budu řikat "lid popelnicovejch polí". To zní dobře, vědecky, ne? A dyž nás nějaký vodporný vrahounský živly polejou benzinem a zapálej, to je jako pohřeb žehem! To se taky kdysi dělalo a porád dělá. Esli doba bronzová, nebo železná, či umělohmotná - furt stejný! Jedno, esli v peci nějakýho koncentráku, anebo za války napalmem či atomovou bombou.
Vod tý doby, co člověk slezl ze stromu, a trochu se narovnal, se pak už moc nezměnil. A eště dodnes se občas hrbí nebo dokonce spouští až na všecky čtyři, hlavně před nadřízenejma! Nebo ouřadama, co se cítěj jako páni nad životem a smrtí, a zvedaj hrdě hlavy nad ty svý hrbatý záda, co se jim eště hrbatěj před vyššíma ouřadama, a ty zase před vládníma ouřadama. Proto se ta lidská páteř nikdá nenarovná a bude naporád do es! Ne jak tvrděj rádoby vědátoři, že prý to je jako kvůlivá zemský přitažlivosti a tak.
Vono nakonec neni ani tak zle. Dyž si vzpomenu, jak blbě se má třebas Pepíček vod známejch. Znáte Pepíčka? Že ne? Ještě mu není ani pět let, do školy teda nechodí a tak už je vlastně taky nezaměstnanej!
Tudyhle zase stojí na ulici, kouří, plive na zem a nadává:
"Do pldele! Zivot poslanej! Kulva pláce, já se na to vyselu!"
De vokolo paní a povídá:
"No, no, no, chlapečku! Ty už kouříš? A to vždycky tak škaredě mluvíš?"
"Ále néé - jenom dys sem vozlalej!"
Tak teda sem si trochu pokecal a spočnul, a zase s chutí do práce, nikdo ji za mně neudělá. Du zkoumat svá popelnicová pole.
Ňák se teda mívejte! Zdraví Lojza Moravák.

Patrik VLK, 2007
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama"Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc."
Karel Čapek"Nemysli.
Když myslíš, tak nemluv.
Když mluvíš, tak nepiš.
Když píšeš, tak nepodepisuj.
Když jsi podepsal - pak se nediv."
Jan Werich

"Ti, kteří jsou ochotni obětovat svobodu za dočasnou bezpečnost, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost."
Benjamin Franklin

"Jediný způsob, jak změnit režim, je odmítnout se na něm podílet a zároveň poukazovat na jeho ustavičné nedokonalosti a zvrácenost."
Peter Joseph

"Dokud nebudou lidé uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří,
nemohou se stát uvědomělými."
George Orwell

"Skutečná revoluce je revoluce vědomí."
Peter JosephVŠE SOUVISÍ SE VŠÍM: JAKO NAHOŘE, TAK I DOLE.


A tak se pokouším nalézat ty SOUVISLOSTI."Demokracie je přece o lidech. A lidi by měli mít názor!"
Tomáš KlusDěkuji za návštěvu