Co se mi už do igelitky nevešlo

Syrský otec, který neopustil svou zemi jako mnoho jiných, jemuž otrávili assádovi vojáci sarinem ženu a dvě malé děti!

Bezmocná Themis

15. května 2012 v 4:35 | Stanislav Červinka |  Aktuální "Retro"


V průběhu deseti let studovaly čtyři prezidentské komise USA problém násilí, aniž by jakkoli bohyni spravedlnosti Themis pomohly. Oficiální zprávy washingtonských úřadů, knihy i časopisy se omezují pouze na konstatování, že policejní aparát není s to vlnu zločinnosti zastavit. Soudy jsou přetíženy, zkorumpovány, a přelidněná vězení se stala opravdovými školami zločinu.
Odpověď na to, proč má kriminalita v USA stoupající tendenci, je třeba hledat i v historii. Ve dvousetletých dějinách Ameriky se odívalo násilí do různých masek: politická střetnutí, rasistické zločiny, náboženské pronásledování, pracovní spory i vraždy, za nimiž stojí představitelé vojensko-politického komplexu. Vlna bouří po válce Severu a Jihu přeměnila zemi "kvakerů" v hrob černochů. Krveprolití, které si vyžádalo 498 tisíc životů, rozjitřilo krvežíznivost, jež se vybíjela v masakrech. Ještě nedávno patřilo ke "klasickému" lynčování, dříve než bylo tělo oběti zapáleno, dlouhé mučení. V dějinách USA se objevují nesčetné případy barbarství. Například v květnu 1911 byl v Livermore připoután na jeviště černý občan. Zaplacené křeslo v přízemí dávalo bílým návštěvníkům divadla právo vyprázdnit do spoutané oběti celý zásobník, kdežto místo na balkóně opravňovalo jen k vypálení jedné rány. Ve třicátých letech se zločinnost, přestože to bylo údobí hospodářské krize, nijak nezvýšila. Ale už v průběhu druhé světové války se v Detroitu opakovaly hrůzy, které v roce 1919 zbarvily krví ulice Chicaga.

MRTVÍ Z WATTSU

To, co následovalo po válce, patří současnosti. Vzpomeňme zavraždění M. Everse, zničení kostela v Birminghamu dynamitem (zabity čtyři černošské dívky), lynčování tří bělochů, kteří v Mississippi vedli kampaň za rasovou integraci, zabití Malcolma X. a pětatřiceti obětí policejní zvůle ve Wattsu. O pár týdnů později byl zavražděn M. Luther King a na třicet členů organizace Černých panterů. Zastřelení studenti z univerzity v Kentu předznamenali hromadné zločiny ve Vietnamu. Tyto události se však nedají posuzovat jen podle statistiky. Daleko tragičtější je skutečnost, že pouze za vlády prezidenta Eisenhowera bylo spácháno, jak uvádí francouzský buržoasní list Le Monde, asi 50 tisíc vražd podle amerického trestního práva! A to je hlavní důvod, proč se Američané obávají o svou vlastní bezpečnost a osud celé společnosti. Vždyť bezmála 10 miliónů zločinů každoročně spáchaných (vraždy, ozbrojené loupeže a znásilnění), se jen asi 35 tisíc provinilců dostane do vězení. Také při čtení amerického tisku lze nabýt dojmu, že "obyčejná krádež" nebo "pokus o vraždu" už nikoho nevzrušuje. Senzaci nebo varování vyvolá jen takový případ jako v Sacramentu, kde neznámí bandité zastřelili majitele usedlosti s devíti hosty, nebo když "vykupitel" Manson vyvraždil společnost filmové hvězdy Sharon Tateové, která se sama stala obětí.
Stephen Dennison byl vězněn 34 let pro krádež jedné čokolády. Byl propuštěn, až když jeho bratranec George našetřil 1300 dolarů potřebných na zaplacení advokáta, poplatků a "škody".

ŠKOLY ZLOČINU

Z amerických věznic se po propuštění vracejí provinilci jako dokonale vyškolení zločinci. V každém případě, jak napsal americký historik R. Brown, se vězení vyznačují brutalitou, sadismem, a stávají se úděsným zážitkem pro každého, ať už je vinný nebo nevinný. Týdeník Time ve stati "Hanba" vypočítává stěžejní problémy amerických věznic: mučení vězňů, brutalita, neschopnost dozorců, kteří nemají potřebnou kvalifikaci k povolání, homosexualita, endemické násilí jak ve vztazích mezi strážnými a vězni, tak naprostá nemožnost odvolat se proti krutostem vězeňských orgánů.
Nejpověstnější je sanfranciský San Quentin, kde také byli vězněni přátelé Angely Davisové, tzv. bratři ze Soledadu. V budovách starých 156 let je tři a půl tisíce trestanců. Jsou rozmístěni po dvou v kobkách, které mají šíři metr dvacet a délku dva metry sedmdesát. V pořadí "proslulosti" následuje federální ženská věznice s celami bez jakýchkoli hygienických zařízení a "ústav" poblíž Chicaga: Cook County. Jako jedni z mála, kdo šedivé peklo u Chicaga navštívili, byli redaktoři časopisu Stern: "V Cook County Jail není známo, kolik je zde uschováno zbraní, peněz nebo narkotik. A nikdo neví, kolik lidí tu bylo zavražděno. Málokterá sebevražda byla skutečně sebevraždou."

VĚZNICE PRO DŽENTLMENY

Ke Cook County Jail však patří i vznešení gangsteři a boháči, kteří si dávají nosit do luxusních cel jídlo z nejlepších restaurací, a jak napsal časopis Stern, "…z kanceláře vězeňského duchovního horlivě vedou telefonické rozhovory a spřádají nové pikle." V celách mají gramorádia, popíjejí whisky a dozorci ochotně přivřou jedno oko a popřípadě obě. Scény, při nichž "džentlmeni" hrají golf, anebo se baví s dámami, lze spatřit i v jiných věznicích. V Camp Lompocu, Allenwoodu a v šesti dalších jsou dokonce povoleny každodenní návštěvy. Tyto bloky, anebo i samostatné věznice, jsou určeny pro trestance z řad byznysmenů, usvědčených z křiklavých podvodů, a pro jiné "vysoce postavené" delikventy, kteří mají hodně peněz. Pro černochy, Portoričany, Mexičany a jiné menšiny jsou určeny věznice s nejtvrdším režimem.
Je tomu právě rok, kdy se situací v žalářích zabýval senátní podvýbor USA. Vyslýchající úředník předvedl členům komise těžká středověká pouta a kožené karabáče, které pocházejí z "normálních" věznic. Bylo to již třetí vyšetřování a jeho příčinou byly události z arkansaských státních věznic. Vrchním správcem všech nápravných zařízení tohoto amerického státu byl Tom Murton. Do doby, než se Murton ujal úřadu, patřily korupce, bití a teror k běžným jevům. Velitel věznice v Tuckeru Jim Bruton si nezadal s žádným komandantem nacistického koncentračního tábora. Bil vězně těžkým karabáčem, tloukl je pěstí i okovanými klacky. Nejvíce se však chlubil - jak napsal americký publicista Joe Hyams v knize Spolupachatelé zločinu - vlastním vynálezem. Jmenuje se "Tuckerský telefon" a Bruton osobně napojoval elektrické kontakty na prsty vězňových nohou a na jeho genitálie. Dlouhým nárazům elektrického proudu říkal telefonní rozhovory.
Elektrické křeslo ve vězení v Tuckeru si musel prohlédnout každý nový vězeň. (20 států USA si vybralo pro popravy elektrické křeslo, 10 používá plynových komor a 6 šibenic. Stát Utah je milostivý a ponechává kandidátům smrti volbu mezi kulkou a oprátkou. V ostatních státech čekají vězňové na výkon trestu smrti v celách, protože se jedná o zrušení absolutního trestu, jak se už stalo ve státě New York. Z jižanských rasistických států přistoupila k reformě Georgia takto: zvýšila věkovou hranici pro popravy z 10 na 17 let.)

HŘBITOV U PSÍHO KOTCE

Po svém nástupu se Tom Murton pokusil o nápravu. Dozorce, kteří nepřestali s mučením, propustil. Při kontrole úmrtních listů vězňů, kteří zemřeli v Tuckeru a v druhé věznici Cummingsu, objevil nový vězeňský lékař Edwin Barron desítky podezřelých úmrtních listů. Bylo mu nápadné, že u tolika mladých vězňů došlo k "akutnímu selhání srdce", jak stálo v "knize přírustků". Dr. Barron oznámil Murtonovi, co zjistil. Ale už předtím se k Murtonovi donesly zvěsti, že dozorci omotávali vězňům kolem krku ostnaté dráty, vázali je ke koni, a pak se projížděli. Svědkové rovněž potvrdili, že kromě takto umučených vězňů utýrali dozorci v Cummingsu a Tuckeru nejméně 21 osob přímo v celách. Murton dal otevřít hroby na označeném místě: nedaleko kotců honicích psů. Ležely v nich zohavené mrtvoly se zlámanými údy. Před dalším otevíráním hrobů svolal Murton novináře z celých USA. Arkansaská rasistická část obyvatelstva byla pobouřena. Nežádala ovšem potrestání vrahů, ale hlavu vrchního správce věznic Toma Murtona. Podle jejich názorů nezostudily Arkansas bestiální činy, ale Murton drzými exhumacemi, které byly na nejvyšší příkaz zastaveny. Část tisku ochotně rozšířila verzi, že ve věznici byl objeven starý hřbitov chudých, který byl omylem vydáván za hřbitov umučených. Tom Murton byl na hodinu propuštěn a nikdo z ředitelů ani strážných nebyl postaven před soud. Naskýtá se otázka, jak je možné, že v zemi, která se považuje za "nejcivilizovanější", jsou mučení a karabáč povyšovány na zákon. Američtí pokrokoví publicisté nalézají odpověď ve zkorumpovanosti soudního systému. Vězeňká krize se stala karikaturou společnosti, která jej vybudovala.

PRÁVNÍ HOKYNÁŘSTVÍ

Tyto tragédie vedle "všemocných" dolarů jsou odvozovány i ze základu amerického trestního práva, které tak výstižně charakterizoval F. L. Baily: "Je dobré jen pro bílé a bohaté zločince." Bohatí mají vždy naději, že nebudou odsouzeni, anebo získají svobodu na kauci. Mohou si také dovolit obhájce, kteří jsou schopnější než soudci a navíc mohou "příslušné částky" složit na "příslušná místa". Jedním z posledních důkazů je případ Patty Hearstové, o němž jsme nedávno ve ČTENÍ č. 4 psali. Advokát, který Patty hájí (soudní řízení bylo zahájeno v únoru), dostal na obhajobu milión dolarů s tím, že jakoukoliv částku může investovat "vedle".
Nejširší americká veřejnost stále častěji považuje právní řád USA s tak "pozoruhodnými" institucemi jako je porota nebo proces v rukou stran a kauce za překonaný, neúnosný, sloužící pouze špičkám kapitalistického systému. Tento názor před časem potvrdil i předseda Nejvyššího soudu Warren Burget: Americký trestní proces se mění v divácký sport. Žijeme ve věku supermaketů, ale připadám si jako hokynář, který se pokouší provozovat obchod smíšeným zbožím metodami z roku 1900."

ČTENÍ, 1976
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama"Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc."
Karel Čapek"Nemysli.
Když myslíš, tak nemluv.
Když mluvíš, tak nepiš.
Když píšeš, tak nepodepisuj.
Když jsi podepsal - pak se nediv."
Jan Werich

"Ti, kteří jsou ochotni obětovat svobodu za dočasnou bezpečnost, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost."
Benjamin Franklin

"Jediný způsob, jak změnit režim, je odmítnout se na něm podílet a zároveň poukazovat na jeho ustavičné nedokonalosti a zvrácenost."
Peter Joseph

"Dokud nebudou lidé uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří,
nemohou se stát uvědomělými."
George Orwell

"Skutečná revoluce je revoluce vědomí."
Peter JosephVŠE SOUVISÍ SE VŠÍM: JAKO NAHOŘE, TAK I DOLE.


A tak se pokouším nalézat ty SOUVISLOSTI."Demokracie je přece o lidech. A lidi by měli mít názor!"
Tomáš KlusDěkuji za návštěvu