Co se mi už do igelitky nevešlo

Syrský otec, který neopustil svou zemi jako mnoho jiných, jemuž otrávili assádovi vojáci sarinem ženu a dvě malé děti!

Řecké proevropské strany zaznamenaly ve volbách těžké ztráty

7. května 2012 v 0:07 | ČTK |  Aktuality


Těžké ztráty zaznamenaly řecké proevropské vládní strany v nedělních parlamentních volbách. Konzervativní Nová demokracie (ND) získala podle prvních odhadů po uzavření volebních místností 17 až 20 procent hlasů, což je mnohem méně, než jí přisuzovaly předvolební průzkumy. Posílily podle očekávání radikálové na pravém i levém politickém spektru v čele s nacionalisty ze Zlatého úsvitu.


Šéf řeckých socialistů PASOK Evangelos Venizelos u volební urny

Socialisté (PASOK), kteří s ND udržovali posledního půl roku vládní koalici, utrpěli historickou porážku, když získali jen 14 až 17 procentů hlasů, informoval server Athens News.
Voliči tak podle očekávání potrestali koaliční tandem za pokračování tvrdých úsporných opatřeních vynucených mezinárodními věřiteli výměnou za finanční pomoc, která má zemi zachránit před státním bankrotem. V zemi je nezaměstnaná pětina práceschopného obyvatelstva a drtivé většině prudce klesla životní úroveň.
Obě tyto strany se doposud v posledních čtyřech desetiletích u moci střídaly a v drtivé většině voleb s přehledem získávaly nadpoloviční většinu hlasů. V posledním hlasování v roce 2009 získal PASOK 44 procent hlasů a ND 33,5 procenta. Dohromady tak měly přes 77 procent, zatímco letos jim odhady nedávají více než 37 procent.

Posílili nacionalisté

Podle odhadů předběhla v neděli PASOK na druhém místě Koalice radikální levice (SYRIZA), aliance několik malých levicových stran a organizací, která má naději na zisk 15,5 až 18,5 procenta hlasů. SYRIZA vystupuje jednoznačně proti dalším úsporným opatřením vynuceným mezinárodními věřiteli.
Na čtvrtém místě jsou odpadlíci ND, kteří se spojili pod názvem Nezávislí Řekové a kterým voliči dali kolem deseti až 12 procent hlasů. Pátí jsou komunisté se 7,5 až 9,5 procenty.
Řecký krajně pravicový Zlatý úsvit, který se projevil xenofobní a nacionalistickou rétorikou, obdržel podle odhadů šest až osm procent hlasů, přičemž předvolební průzkumy mu dávali naději na pět procent. V konečných výsledcích může dopadnout ještě lépe, protože v průzkumech u hlasovacích místností voliči extremistických stran nejsou o své volbě vždy upřímní.

Novinky.cz, 2012
grafická úprava: Patrik VLK, 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama"Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc."
Karel Čapek"Nemysli.
Když myslíš, tak nemluv.
Když mluvíš, tak nepiš.
Když píšeš, tak nepodepisuj.
Když jsi podepsal - pak se nediv."
Jan Werich

"Ti, kteří jsou ochotni obětovat svobodu za dočasnou bezpečnost, si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost."
Benjamin Franklin

"Jediný způsob, jak změnit režim, je odmítnout se na něm podílet a zároveň poukazovat na jeho ustavičné nedokonalosti a zvrácenost."
Peter Joseph

"Dokud nebudou lidé uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří,
nemohou se stát uvědomělými."
George Orwell

"Skutečná revoluce je revoluce vědomí."
Peter JosephVŠE SOUVISÍ SE VŠÍM: JAKO NAHOŘE, TAK I DOLE.


A tak se pokouším nalézat ty SOUVISLOSTI."Demokracie je přece o lidech. A lidi by měli mít názor!"
Tomáš KlusDěkuji za návštěvu